ROCKPORT — These academic awards were given out to Rockport Middle School students last month:

GRADE 8

Zoey Parker, Daughters of the American Revolution Citizens Award and Outstanding Effort in Technology/Engineering.

Kevin Wang, Daughters of the American Revolution Citizens Award.

Adelaide Gardner, Outstanding Citizen Award, Outstanding Effort in Computer Applications and Outstanding Achievement in Robotics.

Ella Silver, Outstanding Achievement in all Core Subjects and Outstanding Achievement in Computer Applications and in Physical Education. 

Aili Mattson, Project 351, Outstanding Achievement in Art Through History and Outstanding Effort in Physical Education.

Jaelyn Conrad, Outstanding Effort in English.

Morgan Brady, Outstanding Achievement in English and  Creative Writing, and  Outstanding Effort in Chorus.

Chantal Taylor, Outstanding Effort in Math. 

Chris Dailey, Outstanding Achievement in Math.

Elizabeth Harrison, Outstanding Effort in Science and Outstanding Achievement in Chamber Music.

Ephraim Weaver, Outstanding Achievement in Science and Outstanding Effort in Orchestra and Physical Education.

Adrianna Loguidice, Outstanding Effort in Social Studies, Outstanding Achievement in Technology/Engineering and Outstanding Achievement in Music Theatre Impacting History, first semester..

Elliot (Javier) Lyman, Outstanding Achievement in Social Studies and Outstanding in Effort in Spanish.

Sophia Park, Outstanding in Effort in Spanish and Outstanding Achievement in Chorus and Studio Art.

Henry Chadbourne, Outstanding Achievement in Spanish and Outstanding Effort in Art Through History.

Lainey Moseley, Outstanding Effort in Information Technology.

Sydney Baskin, Outstanding Achievement in Information Technology.

Grace Tierney, Outstanding Effort in Robotics and Outstanding Achievement in Consumer Science and Concert Band.

Amelie Lemay, Outstanding Effort in Creative Writing.

Lila Garrett, Outstanding Effort in Studio Art.

Seamus Swift, Outstanding Effort in Concert Band and Outstanding Effort in Chamber Music.

Josiah Whitley, Outstanding Effort in Jazz Band.

Gabriel Magee, Outstanding Achievement in Jazz Band.

Breana Dench, Outstanding Achievement in Orchestra.

 

 

Kristjan Koper, Outstanding Achievement in Physical Education.

 

Quinten Savlen, Outstanding in Effort in Consumer Science.

Alysa (Alicia) Morris, Outstanding Achievement in Spanish and in Music Theatre Impacting History, second semester.

Isabella Rapp, Outstanding Effort in Music Theatre Impacting History, first semester.

Tripp Ninestein, Outstanding Effort in Music Theatre Impacting History, second semester.

 

GRADE 7

Lilliana Cunha, Daughters of the American Revolution Citizens Award and Outstanding Achievement in English, Social Studies, Information Technology, Robotics, Orchestra and Art Through History.

Gavin McWilliams, Daughters of the American Revolution Citizens Award and Outstanding Effort in Social Studies. Computer Science and Jazz Band.

Aidan Stacey, Outstanding Achievement in all Core Subjects, Drama, and Consumer Science, Outstanding Effort in Art Through History, and Most Improved Chorister.

Zakarya Bouafi, Outstanding Achievement in all Core Subjects, Chorus and Physical Education, and Outstanding Effort in Concert Band.

Sally Elinskas, Outstanding Effort in English, Math, Information Technology and Chamber Music; and Outstanding Achievement in Science.

Ansh (Quavo) Kataria, Outstanding Effort in English and Math, and Outstanding Achievement in Spanish.

Mariana DeBenedictis, Outstanding Effort in English, Math and Social Studies, and Outstanding Achievement in Studio Art and Chamber Music.

Wyatt Wilkinson, Outstanding Achievement in Math, Science and in Concert Band.

Brendan McCarthy, Outstanding Achievement in Math and in Music Theatre Impacting History in the first semester; and Outstanding Effort in Robotics.

Eleanor Lorenz, Outstanding Effort in Science and Technology/Engineering.

Zoey Spaulding, Outstanding Effort in Science and Drama.

Gus Nugent, Outstanding Effort in Science and Social Studies.

Beckett Burchard, Outstanding Achievement in Technology/Engineering.

Gabriella Lucido, Outstanding Effort in Computer Applications.

Marlew Herlihy, Outstanding Achievement in Computer Applications.

Ayden Sweet, Outstanding Achievement in Computer Science and Outstanding in Effort in Consumer Science.

Timothy Patrick, Outstanding Effort in Studio Art.

Sam Kesterson, Outstanding Achievement in Jazz Band.

Mari Penaloza, Outstanding Effort in Orchestra and Physical Education.

Caroline Lucas, Outstanding Effort in Chorus and Outstanding Achievement in Physical Education.

Lucas Johnson, Outstanding Effort in Physical Education and Helping Hands Award.

Dominic Fortunato, Outstanding Achievement in Consumer Science

Cayla (Calya) O’Sullivan Place, Outstanding in Effort in Spanish.

Lilly Arnaud, Outstanding in Effort in Music Theatre, first semester.

Robert Morris, Outstanding in Effort in Music Theatre, second semester.

Alexander Lovelace, Outstanding Achievement in Music Theatre Impacting History in the second semester.

 

GRADE 6

Rumi Corum, Daughters of the American Revolution Citizens Award and Outstanding Effort in Art Through History.

Matthew Silver, Daughters of the American Revolution Citizens Award, Outstanding Achievement in English and Concert Band, and Outstanding Effort in Computer Applications.

Fiona Zhang, Outstanding Effort in English and Health; and Outstanding Achievement in Science and Social Studies.

Eric Wang, Outstanding Effort in English, Math, Computer Science and Studio Art.

Lannae’hannai (Ignacia) Weaver, Outstanding Achievement in English, Reading, Computer Science and Spanish.

Gretel Marshall, Outstanding Effort in Math and Physical Education, and Outstanding Achievement in Drama.

Adelaide Johnston-Ransom, Outstanding Achievement in Math and Computer Applications; and Outstanding Effort in Technology/Engineering and Drama.

Henry Hotz, Outstanding Achievement in Math and Outstanding Effort in Information Technology.

William Shelton, Most Improved in Reading.

Aadan De-Leon Job, Outstanding Effort in Reading.

Margaret Routt, Outstanding Achievement in Reading and Chorus; Outstanding Effort in Science.

Liam Fauci, Outstanding Effort in Science and Orchestra, and Outstanding Achievement in Health.

Gwanwoo Park, Outstanding Achievement in Science.

Josh Kelleher, Most Improved in Social Studies.

Reese Swanson, Outstanding Effort in Social Studies.

Kaitlyn D’Annolfo, Outstanding Achievement in Social Studies, Art Through History and Orchestra.

Naia Gibson, Outstanding Achievement in Information Technology.

Andromeda Lammott, Outstanding Achievement in Technology/Engineering and Studio Art.

Cecilia Chadbourne, Outstanding Effort in Art Through History and Outstanding Achievement in Physical Education.

Charlie Chmiel, Outstanding Effort in Concert Band.

Maggie Olson, Outstanding Effort in Jazz Band.

Henry Snell, Outstanding Achievement in Jazz Band.

Ava Mierz, Outstanding Effort in Chamber Music.

Lucy Mae Whelsky, Outstanding Achievement in Chamber Music.

Dakota Graham, Outstanding Effort in Chorus. 

Deion Kasera, Outstanding Effort in Physical Education.

Flynn Blanchard, Outstanding Achievement in Physical Education.

Julian (Mario) Fedele, Outstanding in Effort in Spanish.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trending Video

Recommended for you